четверг, 21 мая 2015 г.

Мітоз та мейоз
Мітоз - універсальний спосіб непрямого поділу клітин-еукаріотів. З його допомогою діляться клітини тварин, рослин, грибів.
Мейоз
Мейоз також є процесом поділу клітин, але він приводить до утворення гамет.
Схожість мітозу і мейозу
Мейоз і мітоз містять однакові фази, що носять назви профази, метафази, анафази і телофази. У інтерфазі обох процесів збільшується вдвічі число хромосом. Мейоз і мітоз - процеси, що забезпечують розмноження клітин.
Порівняння процесів мітозу і мейозу
Мітоз
Мейоз
Интерфаза
Профаза
Хромосоми спіралізуются, розчиняється оболонка ядра, зникає ядерце. Спостерігається формування веретена розподілу.
Профаза І
Те ж, що і при мітозі. Відрізняється від мітозу наявністю кон'югації.
Профаза ІІ
Те ж, що при мітозі, але хромосоми складають гаплоїдний набір.
Метафаза
Центромери хромосом локалізуються на екваторі.
Метафаза І
Те ж, що і при мітозі.
Метафаза ІІ
Те ж, що і при мітозі, але з половинним числом хромосом.
Анафаза
Хромосоми розпадаються на хроматиди, які стають самостійними хромосомами і розходяться до різних полюсів.
Анафаза І
До полюсів рухаються хромосоми, в результаті чого клітина з диплоидной перетворюється на гаплоїдного.

Анафаза ІІ
Те ж, що і при мітозі, але при гаплоидном наборі хромосом .
Телофаза
Цитоплазма поділяється і утворюється дві диплоїдні клітини. Пропадає веретено поділу. Виникають ядерця.
Телофаза І
Те ж, що і при мітозі, але утворюються дві гаплоїдні клітини.
Телофаза ІІ
Те ж, що і при мітозі, але клітини містять половинний набір хромосом.
  1. Митоз передає інформацію від клітини до клітці, а мейоз - від покоління до покоління.
  2. У результаті мітозу утворюються 2 клітки. Мейоз призводить до утворення 4 клітин.
  3. Митоз є способом розмноження всіх клітин тіла. Мейоз - спосіб утворення сперматозоїдів і яйцеклітин.
  4. При мітозі утворюються клітини, що є копіями материнської, а при мейозі - клітини, які відрізняються від материнської.
  5. У результаті мітозу кількість хромосом не змінюється: клітини залишаються диплоїдними. Мейоз приводить до зменшення числа хромосом: клітина отримує гаплоїдний набір.
  6. Митоз складається з одного розподілу, а мейоз - з двох.
  7. При мейозі відбуваються кон'югація і кросинговер, що призводять до рекомбінації спадкової інформації . При мітозі таких процесів не спостерігається.
  8. У першій анафазе мейозу проводиться розбіжність хромосом до полюсів, на відміну від мітозу, при якому до полюсів відходять хроматиди.
  9. У другій анафазе мейозу здійснюється розбіжність сестринських хроматид.
Біологічне значення
Митоз забезпечує строго однакове поділ носіїв спадкової інформації між дочірніми клітинами.

Мейоз підтримує постійну кількість хромосом і сприяє появі нових спадкових властивостей за рахунок кон'югації.
Будова серця
Серце людини розташоване посередині між правою і лівою легенями і трохи зміщене ліворуч. Маса серця людини становить 250-360 г. Це порожнистий м'язовий орган. Стінка серця утворена трьома шарами: внутрішнім - ендотеліальним, середнім м'язовим - міокардом (від грец. міо - м'яз ікард - серце) і зовнішнім - сполучнотканинним. Ззовні серце оточене еластичною навколосерцевою сумкою - перикардом (від грец. перикардіо - навколосерцевий), який оберігає його від перерозтягнення під час наповнення кров'ю. Внутрішні стінки навколосерцевої сумки виділяють рідину, що зволожує серце і зменшує його тертя об стінки перикарду під час скорочень.
Як і в інших ссавців, серце людини чотирикамерне: складається з двох передсердь (верхня частина серця) і двох шлуночків (нижня частина серця)
Передсердя- це відділи серця, в які кров збирається із вен. Шлуночки - це відділи серця, з яких кров надходить у артерії. Ліва і права частини серця розділені суцільною перегородкою (мал.2). Серце має чотири клапани: два стулкові і два півмісяцеві. Стулкові містяться між передсердями і шлуночками. У лівій частині серця клапан має дві стулки (двостулковий), у правій - три стулки (тристулковий) (мал.2,1). При скороченні передсердь під тиском крові клапани відкриваються і пропускають її у шлуночки. При скороченні шлуночків клапани рухом крові закриваються і не пропускають кров назад до передсердя. Таким чином, кров у серці рухається тільки в одному напрямку - від передсердь до шлуночків.
Півмісяцеві (кишенькові) клапани  розташовані один - на виході аорти (з лівого шлуночка), а другий на виході легеневої артерії (з правого шлуночка). Ці клапани не пропускають кров назад із судин після розслаблення шлуночків. Отже, кров рухається в одному напрямку. 
Як було зазначено вище, середня оболонка серця - міокард - складається з особливої м'язової тканини.
Серцевий м'яз завдяки особливості своєї будови має фізіологічні властивості - збудливість, скоротливість, провідність, автоматія. Так, він здатний сприймати зміни зовнішнього і внутрішнього середовища і відповідати на них збудженням. Збудження серцевого м'яза, як і скелетних м'язів, супроводжується скороченням. Збудження, яке виникає в певній ділянці серця, поширюється по всьому серцю завдяки провідності серцевого м'яза. Тому серце скорочується як єдине ціле з чіткою послідовністю: спочатку передсердя, а потім - шлуночки.
У серцевому м'язі містяться спеціальні клітини, в яких автоматично виникають ритмічні імпульси, що поширюються по серцевому м'язу і задають ритм його скороченню. Це явище називають автоматією серця. Ще 1902 р. російський учений О. О. Кулябко довів можливість підтримання життєдіяльності ізольованого серця людини.
Завдяки автоматизму серце може скорочуватися незалежно від нервових і гуморальних впливів. Це дає змогу підтримувати життєдіяльність організму навіть при порушенні діяльності нервової системи. Але в нормі робота серця узгоджується з потребами організму під впливом нервово-гуморальної регуляції.
При поширенні збудження по серцю в ньому виникають електричні струми, які можна зареєструвати за допомогою спеціального приладу - електрокардіографа. Запис електричних струмів серця називають електрокардіограмою. На електрокардіограміздорової людини чітко видно п'ять зубців . Зубець Р відображає електричні явища в передсердях, а зубці  - у шлуночках.
1. Укажіть м'язову оболонку серця: 
а) ендокард;
б) міокард;
в) епікард;
г) перикард.

2. Позначте складові серця: 
а) одне передсердя і один шлуночок;
б) два передсердя, два шлуночки;
в) два передсердя і один шлуночок.

3. Виберіть клапани, які розташовані між передсердями і шлуночками: 

а) півмісяцеві;
б) двостулковий;
в) тристулковий.

4. Вкажіть кровоносні судини, які постачають серце киснем і поживними речовинами: 
а) аорта;
б) легеневі артерії;
в) коронарні артерії;
г) верхня порожниста вена.

Ссавці: покриви тіла та будова волосся
Шкіра ссавців складається з двох шарів: зовнішнього — епідермісу і внутрішнього — дерми, або власне шкіри. Епідерміс у свою чергу складається з двох шарів. Глибокий шар, представлений живими циліндричними або кубічними клітинами, відомий під назвою мальпігієвого або паросткового шару. Ближче до поверхні клітини пласкіші, в них з'являються включення кератогіаліну, який, поступово заповнюючи вміст клітини, веде до її рогового переродження і відмирання. Поверхнево розташовані клітини остаточно роговіють і поступово злущуються у вигляді дрібної «лупи» або цілими клаптями. Зношення рогового шару епідермісу заповнюється постійним наростанням його за рахунок ділення клітин мальпігієвого шару.

  У структурі волосся розрізняють стовбур — частину, яка виступає над шкірою, і корінь — частину, що сидить в шкірі. Стовбур складається з серцевини, кіркового шару і шкірки. Серцевина є пористою тканиною, між клітинами якої знаходиться повітря; саме ця частина волоса надає йому малу теплопровідність. Кірковий шар, навпаки, дуже щільний і додає волосу міцність. Тонка зовнішня шкірка захищає волос від механічних і хімічних дій. Корінь волосини у своїй верхній частині має циліндричну форму і є прямим продовженням стовбура. У нижній частині корінь розширюється і закінчується колбоподібним потовщенням — волосяна цибулина, яка, мов ковпачок, охоплює виріст кутису — волосяний сосочок. Кровоносні судини, що входять в цей сосочок, забезпечують життєдіяльність клітин цибулини волоса. Формування і наростання волосся відбувається за рахунок розмноження і видозміни клітин цибулини. Стовбур волоса є вже мертвим роговим утвором, нездатним до зростання і зміни форми.
   
Хвилинка анатомії
Система органів — сукупність органів одного походження, які мають спільні риси в будові й виконують однакову функцію.
   В організмі людини виділяють такі анатомо-фізіологічні системи: 1) органів руху та опору — утворена кістками, їхніми сполученнями та м'язами; 2) органів дихання — складається з органів, що сприяють надходженню в організм кисню й видаленню з нього вуглекислого газу та інших токсичних речовин, які утворилися в процесі обміну; 3) органів травлення — об'єднує органи, що перетравлюють їжу та утилізують поживні речовини; 4) сечостатева — сформована з органів, які звільняють організм від продуктів обмінуречовин,  й органів, що сприяють продовженню виду; 5) серцево-судинна — забезпечує в організмі постійність внутрішнього середовища, а також переміщення поживних та фізіологічно активних речовин; 6) ендокринних органів — її залози виділяють у кров речовини підвищеної активності; 7) нервова — об'єднує частини організму в одне ціле і здійснює його зв'язок з навколишнім середовищем; 8) аналізаторів — забезпечує сприймання інформації з зовнішнього та внутрішнього середовища організму.
   Такі системи також називають апаратами: руху та опори, травний, дихальний, сечостатевий.
 Кожний орган побудований з окремих тканин, але одна з них є головною, «робочою», яка виконує основну функцію. Так, м'яз має посмуговану м'язову тканину, сполучну (кров, лімфа), епітеліальну (мезотелій кровоносних судин) та нерви, але основною є посмугована м'язова тканина, завдяки якій і відбувається його головна дія — скорочення.
    Органи морфологічно й фізіологічно об'єднуються в системи.




    ЗНО з біології  2014-2015 н.р.

    Склад тематичних блоків предмету тестування згідно вимог програми ЗНО 2015, кількість тестових завдань предмету, тривалість тестування наведено в таблиці.
    Тематичні блокиКількість завдань
    Вступ. Методи біологічних досліджень1
    Молекулярний рівень організації життя4
    Клітиннй рівень організації життя9
    Організмовий рівень організації життя35
    Надорганізмові рівні життя9
    Історичний розвиток органічного світу2
    Загальна кількість завдань60 завдань
    Тривалість тестування120 хвилин













Цікаві факти про водорості

Їстівна бура водорість з Азії (Ундарія периста), що з’явилася біля берегів США, заполоняє водний простір, призводить до вимирання тварин і псує кораблі і причали. Ундарія перисту ми знаємо як вакаме. Бурі водорості в основному зустрічаються в приливних зонах помірних і полярних морів, але деякі з них також мешкають глибоко в океані. Серед бурих водоростей можна зустріти самі великі і складні водорості, такі як гігантська ламінарія і вільно плаваючий бур’ян саргасс.